Łokieć tenisisty

Clipboard03

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej zwane inaczej łokciem tenisisty dotyczy głównie sportowców uprawiających, jak sama nazwa wskazuje, głównie tenis. Według statystyk aż 10 % osób uprawiających ten sport posiada takie dolegliwości.

Tego rodzaju patologie w obrębie stawu łokciowego dotyczą zwłaszcza osób, które nie mają doświadczenia w technicznych uderzeniach i zamiast generowania ruchu w tułowiu przenoszą całość na nadgarstek. Takie działanie obserwuje się głównie u osób dopiero co rozpoczynających naukę gry w tenisa. Podczas takiego mechanizmu, rozłożenie sił jest na tyle nierównomierne, że powoduje przeciążenie przyczepu prostowników nadgarstka a dodatkowe wibracje wytwarzane podczas uderzenia stają się dodatkowym czynnikiem przeciążającym. Uszkodzenie typu łokcia tenisisty obserwuje się częściej u osób pomiędzy 30 a 60 rokiem życia. Ponadto czynnikiem predysponującym do powstawania zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest wykonywanie pracy przy komputerze oraz takich zawodów gdzie wykonuje się powtarzające się ruchy nadgarstka. Głównie wyprostu, ale również takie, które przypominają wkręcanie śruby. Tak więc do grupy podwyższonego ryzyka będą zaliczać się panie sprzątające, mechanicy czy mężczyźni pracujący przy pracach wykończeniowych.

Powstawanie

Mechanizm tego schorzenia polega na powstaniu tendopatii, czyli stanu zapalnego w obrębie przyczepów początkowych mięśni prostujących nadgarstek, któremu często towarzyszy stan zapalny obejmujący nadkłykieć boczny kości ramiennej. Istotną rolę odgrywają tutaj również zmiany degeneracyjne w strukturze kolagenu oraz współistniejące zaburzenia w ukrwieniu danej okolicy. Wszystkie powyższe objawy powstają w wyniku powtarzających się przeciążeń oraz mikrourazów.

Objawy

Najsilniejszym objawem występującym przy łokciu tenisisty jest ból. Jego lokalizacja ogranicza się jednak do strony bocznej stawu łokciowego. Przy cięższych uszkodzeniach występuje ból przy ucisku owego obszaru. Nasilenie bólu odnotowuje się również podczas próby wykonania ruchu czynnego w kierunku wyprostu nadgarstka, z czasem również przy próbie ruchu biernego. Pacjenci zazwyczaj zgłaszają się do lekarza dopiero w momencie kiedy dolegliwości bólowe powoduje niemożność wykonanie niektórych, lecz prostych czynności dnia codziennego. Zaliczymy do nich podanie dłoni na przywitanie czy podniesienie szklanki z wodą.

Diagnoza

Ocena stopnia uszkodzenia ogranicza się do zebrania dokładnego wywiadu oraz wykonaniu testów oporowych wyprostu w nadgarstku. Czasami wystarczą badania palpacyjne w bocznej części stawu ramiennego, które są drażliwe na ucisk a tym bardziej na próbę wykonania ruchu. Oczywiście diagnostyka zależy również od stopnia nasilenia objawów zebranego podczas wywiadu.

Leczenie

Wcześniej leczenie łokcia tenisisty ograniczało się jedynie do stosowania zabiegów z fizykoterapii oraz zastosowanie odciążenia. Obecnie leczenie tego przypadku jest bardzo zróżnicowane i zależy w dużym stopniu od precyzji lekarskiej i cierpliwości pacjenta. Wykonywane są ćwiczenia koncentryczne, gdzie przy bardzo małym oporze wykonuje się dużą liczbę powtórzeń. Równie chętnie stosowany jest masaż poprzeczny. Jeżeli po 3 tygodniach terapii nie uzyskiwana jest żadna poprawa, powinno wykonać się zastrzyki sterydowe w obrębie przyczepu mięśni prostowników. Po takim zabiegu niezbędne jest kilkudniowe unieruchomienie w celu koncentracji leku w miejscu wstrzyknięcia, a dodatkowy ruch wzmagając przepływ krwi powoduje wypłukiwanie leku. Należy pamiętać, iż zapobieganie tego typu uraz jest łatwiejsze niż ich leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *